КАРНЕВАЛ ВО ВЕНЕЦИЈА
(со авион, 3 ноќи, 4 дена)


17. Февруари (Петок)        СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА  Состанок на групата на Аеродромот во Скопје во 11:45 часот. Полетување за Венеција во 13:10 и слетување во 15:00 часот. Трансфер од аеродромот до хотелот и сместување. Разглед на Венеција: Плоштадот Сан Марко со Базиликата, Дуждевата Палата, ренесансната Саат-кула, Мостот на воздишките... Слободно време за прошетки и уживање во карневалската атмосфера. Ноќевање.

18. Февруари (Сабота)      МУРАНО - БУРАНО – ВЕНЕЦИЈА   Појадок. Факултативна екскурзија до волшебните острови на венецијанската лагуна – Мурано и Бурано. Ќе присуствувате на едно незаборавно искуство кога “маестро“ создава неверојатни стаклени фигури, каде се продаваат прекрасни рачно изработени стаклени производи и традиционална венецијанска чипка. Прошетката продолжува покрај Каналот Гранде и Мостот Риалто во Венеција, покрај ревиите со карневалски костими на Плоштадот Сан Марко. Препорачуваме да ја насликате венецијанската маска и да ја понесете како сувенир. Во вечерните часови, слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет... Ноќевање.

19. Февруари (Недела)     ВЕРОНА   Појадок. Факултативна посета на Верона – позната по Ромео и Јулија, градот каде се пишуваат најубавите љубовни писма и најдобрите романтични приказни. Разгледување на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Данте, Куќата на Јулија, Амфитеатарот... Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

20. Февруари (Понеделник)  ВЕНЕЦИЈА – СКОПЈЕ   Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Трансфер до Аеродромот во Венеција. Полетување за Скопје во 15:35 и слетување во 17:15 часот.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 333 евра (20.650 денари)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

- Авионски превоз на релација Скопје-Венеција-Скопје со вклучени аеродромски такси

- Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40x30x20cm со максимум 10 кг)

-   Трансфер во Венеција од аеродромот до хотелот и обратно

- Сместување во хотел The Plaza 4* (www.hotelplazavenice.com) во Местре на база 3 ноќевања со појадок

- Разглед на Венеција

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

- Рачен багаж (уште 1 торба/куфер со димензии 55х40х23cm до 10kg) 1.800 денари

- Багаж за чекирање 1 куфер до 20kg 3.000 денари

- Факултативен излет до островите Мурано и Бурано и прошетка во Венеција 50 евра

- Посета на Верона 50 евра

- Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)

- Влезници во локалитетите, карти за локален превоз (бродска карта за Венеција 20 евра)

- Патничко – здравствено осигурување

НАПОМЕНИ:

За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето