КАРНЕВАЛ
В Е Н Е Ц И Ј А
(Авионска програма, 4 дена, 3 ноќи)

23. Февруари (Недела) СКОПЈЕ - ВЕНЕЦИЈА
Состанок на групата на аеродромот Александар Велики во Скопје во 10:45 часот. Полетување за Венеција (Тревизо) во 12:20 и слетување во 14:05 часот. Трансфер од аеродромот до хотелот и сместување. Разглед на Венеција: Плоштадот Сан Марко со Базиликата, Дуждевата Палата, ренесансната Саат-кула, Мостот на воздишките... Слободно време за прошетки и уживање во карневалската атмосфера. Ноќевање.

24. Февруари (Понеделник) МУРАНО - БУРАНО – ВЕНЕЦИЈА
Појадок. Факултативна екскурзија до волшебните острови на венецијанската лагуна – Мурано и Бурано. Ќе присуствувате на едно незаборавно искуство кога “маестро“ создава неверојатни стаклени фигури, каде се продаваат прекрасни рачно изработени стаклени производи и традиционална венецијанска чипка. Прошетката продолжува покрај Каналот Гранде и Мостот Риалто во Венеција. Препорачуваме да ја насликате венецијанската маска и да ја понесете како сувенир. Враќање во хотел во попладневните часови. Во вечерните часови, слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет... Ноќевање.

25. Февруари (Вторник) ВЕРОНА
Појадок. Факултативна посета на Верона – позната по Ромео и Јулија, градот каде се пишуваат најубавите љубовни писма и најдобрите романтични приказни. Разгледување на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Данте, Куќата на Јулија, Амфитеатарот... Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

26. Февруари (Среда) ВЕНЕЦИЈА - СКОПЈЕ
Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Трансфер до аеродромот во Тревизо. Полетување за Скопје во 14:35 и слетување во 16:20 часот.


За уплата до 23. Јануари: 229 евра (14.200 денари)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 279 евра   (17.300 денари)


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
Авионски превоз на релација Скопје-Венеција (Тревизо)-Скопје
Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40 x 30 x 20 cm со максимум 10 кг)
Трансфер во Венеција од аеродромот до хотелот и обратно
Сместување во Хотел
Plaza 4* (www.hotelplazavenice.com) во Местре на база 3 ноќевања со појадок
Разглед на Венеција
Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
Аеродромски такси 3.300 денари
Доплата за уште 1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 55х40х23cm (со максимум 10kg) 1.600 денари
Доплата за куфер за чекирање (со максимум 10kg) 1.400 денари
Доплата за поголем куфер за чекирање (со максимум 20kg наместо 10kg) 2.200 денари
Факултативен излет до островите Мурано и Бурано и прошетка во Венеција 35 евра
Посета на Верона 45 евра
Туристичка такса 3
евра на ден (се плаќа во хотелот на рецепција)
Влезници во локалитетите, карти за локален превоз (бродска карта за Венеција 20 евра)
Патничко – здравствено осигурување 250 денари

НАПОМЕНИ:
За овој аранжман важат Општите услови за патување
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници
Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

ЗА РЕЗЕРВАЦИИ СО ПОНИСКА ЦЕНА ПОТРЕБНА Е УПЛАТА НА 30% ОД ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ